STEAK V KAKAU S RAJČATOVOU SALSOU

VAŘÍM S MIKROFARMOU / OBĚD / VEČEŘE / BEZ LEPKU

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava 15 min. / Vaření 30 min.

INGREDIENCE

Dip z rajčat

½ červené cibule
3 malé stroužky česneku
½ lžičky mletého římského kmínu
¼ lžičky mletého koriandru
¼ lžičky chilli
špetka citrónové kůry
1 lžička soli
¼ lžičky pepře
2 lžičky drcených horčičných semínek
2 lžíce rajčatového pyré
1 vrchovatá lžíce pastového medu
3 lžíce vinného octa
1 konzerva loupaných rajčat

Krémová polenta – 2 porce

85g polenty
2 hrnky vody
15g parmazánu
1 lžíce ghee másla
½ lžičky soli
¼ lžičky pepře

Steak

2 steaky (2 x cca 200g květované špičky)
1 a ½ lžičky raw kakaa
½-1 lžička himalájské soli
½ lžičky uzené papriky
¼ lžičky černého pepře
¼ lžičky kajenského pepře
olivový olej

Steak v kakau s rajčatovou salsou

POSTUP

Steaky

 1. Osušíme steaky kuchyňským ubrouskem a necháme je cca 10 až 15 minut odpočívat, aby získaly pokojovou teplotu.
 2. Mezitím, co steak odpočívá, si v malé misce namícháme koření – 1 a ½ lžičky nepraženého kakaového prášku, ¾ lžičky soli, ½ lžičky uzené papriky, ¼ lžičky mletého černého pepře a ¼ lžičky cayenského pepře. Vše smícháme dohromady.
 3. Rukama vmasírujeme do masa směs koření a pokryjeme jí celý povrch steaků.
 4. Rozpálíme pánev s olivovým olejem na vyšší žár. Teď přichází na řadu důležitý moment, nažhavte si kromě pánve i digestoř. Kakao vám krásně provoní kuchyň :-).
 5. Dáme steaky na pánev, přikryjeme mřížkou na ochranu před stříkajícím olejem, pokud ji máme. Grilujeme 3 minuty z jedné strany, potom steak otočíme a druhou stranu děláme podle toho, jak máte maso rádi. My si jej děláme na medium-rare, což je cca další 3 minuty i z druhé strany. Záleží na výšce steaku. Postup píšeme pro cca 1,5 cm vysoký steak. Jakmile je maso udělané, kontrolujeme stiskem, čím pevnější maso je, tím více je propečené.
 6. Steaky z pánve přesuneme na talíř a zakryjeme je. Necháme dojít přikryté ještě dalších 5 minut. Steaky krásně pustí šťávu.

Polenta

 1. Do větší pánve nalijeme 2 hrnky vroucí vody. Jakmile voda začne bublat, můžeme přisypat ½ hrnku polenty a rovnou se pustíme do stálého míchání.
 2. Přibližně do 3 minut nám polenta zhoustne a my přidáme 1 vrchovatou lžíci ghee a nastrouhaný parmezán. Promícháme a rovnou servírujeme.
 3. Dochutíme pepřem a solí.

Rajčatový dip

 1. Nakrájíme nadrobno 1/2 červené cibule a 3 malé stroužky česneku. Přesuneme do pánve s 3 lžícemi olivového oleje a restujeme 2–3 minuty.
 2. Poté přidáme koření – ½ lžičky mletého římského kmínu, ¼ lžičky mletého koriandru, ¼ lžičky chilli, špetka citrónové kůry, 1 lžička soli, ¼ lžičky pepře, 2 lžičky drcených hořčičných semínek. Krátce orestujeme (1 minuta max). Hlídáme si, aby česnek příliš nezhnědl.
 3. Nyní přidáme 2 lžíce rajčatového protlaku a zamícháme. Jakmile se začne oddělovat olej od směsi (max 1 minuta), přidáme vrchovatou lžíci medu a mícháme, dokud se med zcela nerozpustí. Přidáme 3 lžíce vinného octa, necháme 30 sekund probublat.
 4. V tuto chvíli přidáme do pánve už jen konzervu loupaných, neslazených rajčat pokrájených na malé kousky. Snížíme plamen na minimum a necháme táhnout 20–25 minut. Průběžně promícháme. Pokud by se nám začala omáčka přichytávat, přidáme vodu.
 5. Nezapomeňte v průběhu ochutnat. Každá rajčata jsou jinak výrazná, a tak bude třeba nutné ještě dip dodatečně ochutit dle vaší chuti.
Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'