KVÁSEK, JAK SE O NĚJ STARAT

CHLEBA

DOBA PŘÍPRAVY

Příprava / Vaření

INGREDIENCE

chlebový nebo celozrná mouka (žitná nebo pšeničná)
voda

Kvásek, jak se o něj starat

POSTUP

Abyste mohli začít péct kváskový chleba, potřebujete kvásek.

Kde ho vzít?

Já jsem si jej nezakládal. Odebral jsem si kousek v Esce. Můžete kouknout i na kváskovou mapu nebo se pro něj stavit i u nás v Etapě . Můžete si ale založit kvásek vlastní, trvá to od cca od 4 do 10 dní. Hezký návod zde (anglicky).

Co to vlastně je ten kvásek?

Mouka a voda, ve které probíhá fermentace. Kolonizovaly je v symbióze žijící kvasinky a bakterie. Bakterie jsou jednobuněčné organismy, které nemají žaludek a tak používají enzymy ke štěpení jídla mimo jejich tělo, v těstě. Bakterie mléčného kvašení produkují kyseliny, které mění chuť, nutriční hodnoty a stravitelnost chleba. Kvasinky produkují oxid uhličitý, který dělá chleba nadýchaný. To jsou ty bubliny ve střídce (vnitřek chleba).

Odkud se bakterie berou?

Přirozeně se vyskytují v mouce.

Jakou mouku použít?

Na tradiční český kvásek se používá žitná mouka. Ideálně bio mouku nebo taková, která je z obilí a půdy, která nebyla ošetřena žádnými agrochemikáliemi. Nicméně způsobů z čeho a jak si startér připravit je spousta.

Můžete mít kvásek pšeničný, jakýkoliv celozrný nebo žitný. Každý má jinou chuť. Já používám žitnou celozrnou mouku mletou na kameni.

Jak se o něj starat?

Můžete jej udržovat stále aktivní a krmit jej každý den nebo ho nechat odpočívat v lednici, krmit 2× týdně a den, dva a někdy i tři dny před pečením jej aktivovat. Záleží na síle kvásku a jak dlouho jste jej nekrmili.

image Mám dvě skleněné sklenice s širokým hrdlem. Přes sklo krásně vidím, jak se kvásek chová. Označím si gumičkou výšku kvásku, abych viděl jak moc vyrostl.

Krmení kvásku

Chci mít možnost si rozmyslet, že dnes začnu těsto na chleba. Kvásek nemám v lednici a každý den jej krmím. Zabere mi to 3× 2 minuty denně. Silný aktivní kvásek zvládne krmení i jen dvakrát denně. Ráno a večer.

Odeberu z kvásku 25g, přiliji 25g vody a přidám 25g mouky. Zamíchám, aby se vše spojilo do hladka. Zbytek kvásku vyhodím nebo použiji na něco jiného a tenhle cyklus dělám ráno, v poledne a večer.

Pokud pečete jednou za čas nebo nechcete každý den vyhazovat několik desítek gramů mouky, je úplně v pořádku mít kvásek v lednici a krmit jej jednou týdně a před pečením jej aktivovat.

Aktivace kvásku z lednice

Budeme kvásek krmit 2 až 3 dny než se dostane na vrchol aktivity. Odeberu z kvásku 25g, přiliji 25g vody a přidám 25g mouky. Zamíchám, aby se vše spojilo do hladka. Zbytek kvásku vyhodím a tenhle cyklus dělám cca podle následujícího schématu.

První den:

  • ráno: 1:1:1 (tedy stejný poměr kvásku, vody a mouky). Obvykle 25g, ale stačí i méně. Budete mít pak menší odpad.
  • poledne: 1:1:1
  • večer: 1:4:4 (kvásek bude odpočívat celou noc, tak ať má dostatek živin)

Druhý den:

  • ráno 1:2:2
  • poledne 1:2:2
  • večer 1:4:4

Třetí den:

  • ráno: Připravím si startér. Tady záleží kolik jej budu potřebovat. Takže někdy použiji všechen kvásek (bez 25g, které si nechávám na příště), někdy jen část. Takže např. 50g kvásku a 150g mouky a 150g vody.
  • Za 5–6 hodin je startér na vrcholu a použiji jej do chlebového těsta.

Jak si připravit kvásek na pečení?

Cca 5–6 hodin předem nebo přes noc smícháte v poměru 1:3:3 žitný kvásek, vodu a mouku. Ten poměr se může recept od receptu lišit. Potřebujete-li např. 350g startéru, smícháte 50g kvásku, 150g vody a 150g mouky.

Jak poznám, kdy je kvásek připraven?

Zvětší objem cca dvojnásobně, bude plný bublin, bude lehce a příjemně zavánět po jogurtu.

Napiš co hledáš & stiskni 'Enter'